Albaraka Türk Yurtdışı Para Transferi Rehberi

Bankalar para transferleri sırasında kullanıcılarından bazı bilgiler ister ve bu istenilen bilgiler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda Albaraka Türk ile yurtdışı para gönderimi yapmak ya da yurtdışından Albaraka Türk’e para göndermek istediğinizde yapmanız gerekenleri anlattık.

Bankalar aracılığı ile yurtdışı para gönderimi yapmak isteyen kişilerin aklına ilk olarak Swift işlemleri gelir. Ancak Swift işlemlerinden daha ucuza şekilde Albaraka Türk yurtdışı para transferi yapmanızı sağlayan daha kolay bir yöntem bulunuyor.

Wise İle Albaraka Türk Yurtdışı Para Transferi Yapmak

Wise, SWIFT işlemine alternatif olan bir para transfer uygulamasıdır. Wise ile Albaraka Türk Swift koduna ihtiyaç duymadan ve ek komisyonlar ödemeden daha kolay, hızlı ve ekonomik şekilde para gönderebilirsiniz.

Wise uygulamasını kullanarak yurtdışına para göndermek isterseniz yapmanız gereken ilk olarak Wise’ın sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra istediğiniz ülkeyi ve para birimini seçerek yurtdışına para gönderimi yapabilirsiniz. Bu işlemler sırasında Swift kodu ya da başka herhangi bir koda ihtiyacınız bulunmaz. Alıcının IBAN ve ad ile soyadı bilgilerini bilmeniz uluslararası para gönderimi yapmanız için yeterlidir.

Web sitesi üzerinden yapacağınız para gönderimlerinde Türkiye’den havale ile yurtdışından ise ister havale ister banka kartı ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Para transferi sırasında göndereceğiniz para birimi otomatik olarak Google’daki anlık kur üzerinden çevrilir. Böylece alıcıya ne kadar para ulaşacağını ve Wise’ın ne kadar komisyon keseceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Yapacağınız işlemler maksimum 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Wise kullanıcılarına sunduğu özellikleri ile bankalara göre daha ekonomik ve daha kısa sürede işlem tamamlar. Bu yönüyle de SWIFT işlemlerine göre kullanıcılarına daha çok avantaj sağlar.

Siz de uluslararası para gönderimlerinizi daha çabuk ve daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz Albaraka Türk ile yurtdışına para göndermek için Wise’ı deneyebilirsiniz.

Albaraka Türk ile Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışı para gönderim işlemlerinizi bankalar aracılığı ile yapmak isterseniz her bankanın gerçekleştirdiği para transfer işlemleri için başka prosedürleri olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle Albaraka Türk ile yurtdışı para gönderimi yapmak istediğinizde bu prosedürlere göre işlem yapmanız gerekir. 

Albaraka Türk ile Swift işlemi yapmak isterseniz ilk olarak Albaraka Türk’ün Swift kodunu bilmeniz gerekir.

ALBARAKA TÜRK SWIFT KODU:  BTFHTRIS

Swift kodları ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, “Swift/BIC Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Swift işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken alıcıya göndereceğiniz para birimini o hesap numarasına göndermek. Örneğin; Euro cinsinden para gönderimi yapacaksanız alıcının Euro hesabına para göndermeniz gerekmektedir. Eğer başka bir döviz cinsinden para gönderirseniz banka otomatik olarak o anki kurdan para çevireceği için bankaların düşük döviz kuru çevrimlerinden dolayı gizli bir komisyon daha ödemiş olursunuz.

Ayrıca Albaraka Türk, Swift işlemi yapacak kişilerden Swift kodu dışında alıcının hesap numarası ya da IBAN numarasını da istemektedir.

Albaraka Türk ile gerçekleştireceğiniz Swift işlemlerinizi hem Albaraka Türk’ün internet bankacılığı üzerinden hem de şubelerine giderek kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Swift işlemi yapmak için internet şubesinde bulunan ‘’ Transferler > Döviz Transferi (SWIFT)’’ adımlarını izleyerek yapabilirsiniz.

Eğer Albaraka Türk’te henüz bir döviz hesabınız yoksa “Hesap Bilgileri > Özel Cari Hesap Açma” adımlarını izleyerek istediğiniz döviz biriminde hesap oluşturabilir ve SWIFT işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Albaraka Türk kullanıcılarına SWIFT işlem takibi ile gönderdiğiniz parayı adım adım izleme imkânı da sunmaktadır.

SWIFT işlem takibi ile işlemin durumunu, muhabir banka bilgisini, işlemin aracı bankadaki hareketlerinin tarih ve saat bilgisini, işlemin aracı bankadaki bekleme sürelerini görebilir ve böylece işleminizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Albaraka Türk SWIFT Ücretleri

Albaraka Türk ile yurtdışına SWIFT yapma masrafı minimum 10 USD olarak ücretlendirilir. Bu ücrete ek olarak 25 USD kısa SWIFT mesajı masrafı daha alınmaktadır. Eğer yurtdışına yüklü miktarda para göndermek istiyorsanız gönderim tutarı üzerinden %0,05 komisyon alınır.

Yani bu komisyon ücreti 10 USD’yi geçtikten sonra bu ücret geçerli olur fakat bunun için 20.000 Dolar üzeri gönderim yapmanız gerekir.

Albaraka Türk birçok diğer bankamızın aksine yurtdışından yapılan para transferleri için ek masraf kesmez. Yani gönderen banka ve muhabir banka masrafı(varsa) haricinde yurtdışından Albaraka Türk’e gelen para transferlerinde alıcı banka masrafınız oluşmaz.

Ücret Bilgileri Kaynak: https://www.albaraka.com.tr/documents/urun-ve-hizmet-ucretleri/bireysel-ucretler.pdf

Wise ile Albaraka Türk Bankasından Yurtdışından Para Göndermenin Avantajları

  • Albaraka Türk’ün Swift kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyad bilgileri para transferi için yeterlidir.
  • Bankaların para gönderimlerinde alacağı komisyonlara göre işlemi daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise ek komisyon ve gizli kesintiler uygulamaz. Wise’ın masraflarını net bir şekilde görebilirsiniz. 
  • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.
  • Wise’ın bankalarımıza göre daha uygun ücretle transfer sağlaması Albaraka Türk’e özel bir durum değildir. Örneğin daha önce Ziraat Bankası Yurtdışı Para Transferi yazımızda da bu konuya değinmiştik.

Albaraka Türk ile yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız diğer bir alternatif olan Wise’ı kullanabilirsiniz.