Akbank Yurtdışı Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Akbank yurtdışı para transferi sayesinde yurtdışında bulunan bir kimseye para gönderebilir veya yurtdışındayken Türkiye’deki bir Akbank hesabına para gönderebilirsiniz.

Uluslararası para transfer işlemlerinin günümüzde oldukça önemli olduğu bilindiğinden bu işlemlerin hızlı ve kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi zorunluluğundan bahsetmek gerekir. Peki, Akbank’tan yurtdışına para transferi işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Her bankanın yurtdışı para transferleri ile ilgili bir prosedürü olduğu gibi Akbank’ın da bir prosedürü olduğunu ifade etmek gerekir. Bu anlamda sürecin diğer bankalarda olduğu gibi bilinmesi gerekenleri vardır. Bu noktada Wise seçeneğinden de bahsetmek isteriz.

Tıpkı diğer tüm Türk bankalarında olduğu gibi Akbank yurtdışı para transferi işlemlerini de Wise üzerinden ilerleterek çok daha ucuza ve hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Akbank özelinde genel detaylardan bahsettikten sonra yazının en alt bölümünde Wise’ı kullanarak nasıl Akbank üzerinden yurtdışı para gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Akbank’a Yurtdışından Para Transferi

Bir Akbank hesabınız varsa ve yurtdışında bulunan birinden para bekliyorsanız gerçekleştirilmesi gereken adımlar aşağı yukarı bellidir. Bu anlamda sizlere bir rehber sunarken transfer işleminde yaşanabilecek zorlukları da öğrenmenize olanak sağlayacağız. 

Yurtdışından para transferi gerçekleştirmek isteniyorsa öncelikle alıcı bilgileri, IBAN No ve Akbank SWIFT Kodu gibi hayati detayların bilinmesi gerekir. Bu sayede işlemlerin daha hızlı ve sorunsuz gerçekleştirilmesine olanak sağlanır.

Eğer Akbank SWIFT Kodu bilinmiyorsa transfer işleminin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Çünkü yurtdışından gelen transfer işlemlerinde uluslararası para transferi kuralları gereği SWIFT Kodunun kullanılması şarttır. Bu anlamda aşağıda sizlere Akbank SWIFT Kodunu paylaşıyoruz.

Akbank SWIFT Kodu: AKBKTRIS

Akbank SWIFT Kodunu elde ettikten sonra ilgili bilgileri ve tutarı girerek transferi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak saniyeler içerisinde gerçekleşen işlem sizin tamamlamanız gereken işlemlerdir. Normal şartlarda paranın karşı hesaba aktarılması ortalama 3-5 iş günü sürebilir. Burada Akbank anlaşmalı bankalar ve bazı ülkelerden yapılan transferler daha hızlı tamamlanabilmektedir.

Akbank’tan Yurtdışına Para Transferi

Akbank hesabınızdan yurtdışına para transferi gerçekleştirmek istediğinizde yapmanız gerekenler oldukça basittir. Bu durumda dikkate almanız gereken şey alıcı bilgileri, IBAN No ve karşı tarafın bankasının SWIFT Kodu olacaktır. SWIFT kodu gerekliliği eğer para gönderimi Avrupa’da bulunan bir ülkeye yapılacaksa geçerlidir. Örneğin Akbank’tan Amerika’da bulunan bir hesaba para transferi yapmak için bu bilgiye ihtiyacınız yoktur.

Bu konuda daha önce de belirtildiği üzere SWIFT kodu olmaksızın para göndermek çok mümkün değildir. Peki, karşı tarafın bankasının SWIFT Kodunu bilmiyorsanız ne yapmanız gerekir?

SWIFT kodları genellikle bankaların internet sitelerinde bulunur. Eğer bu kodu bulamadıysanız internette yapacağınız kısa bir araştırma ile kolaylıkla bulabilirsiniz.

SWIFT Kodu bilgisini aldıktan hemen sonra gerekli bilgileri sisteme girerek para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Akbank’tan yurtdışına para transferi işlem olarak kısa sürse de paranın karşı tarafa aktarılması 3-5 iş günü sürebilir. Aynı zamanda ciddi bir transfer maliyeti ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada gönderdiğiniz para birimi ve ne kadar para gönderdiğiniz gibi detaylar etkili olabilir. Genellikle bankalar işlemler üzerinden komisyonlarını sabit tutsa da kur çevrimleri üzerinden devreye gizli komisyonlar da girebilir.

Akbank ile yaptığınız uluslararası para transferini ucuzlatmak ve hızlandırmak için bir alternatiften yararlanmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Wise üzerinden ile Akbank ile Yurtdışına Para Gönderme

akbank-transferwise-guvenilir

TransferWise 2010 yılında Londra merkezli olarak kurulan ve para transferi noktasında oldukça başarılı olan firmalardan bir tanesidir. Kullanıcılarına oldukça değerli seçenekler sunarken para transferinin daha hızlı ve düşük maliyetlerle gerçekleşmesine olanak sağlar.

Uzun süreler boyunca paranın karşı tarafa aktarılmasını beklemeyi gerektirmeyen bu sistem aynı zamanda düşük transfer ücretleri sayesinde dünyanın en çok tercih edilen sistemlerinden biri olmuştur.

Dünya’da 30 ülkede para çekme 65 ülkede de para gönderme konusunda tercih edilebilecek olan bu sistemde nasıl para gönderebileceğinize gelin daha yakından bir göz atalım. Yurtdışına para gönderme yazımızda da bu konuyu daha detaylı bir şekilde ele almıştık.

Wise Kullanarak Akbank Yurtdışı Para Transferi: Adım Adım

Akbank’ta bulunan paranızın farklı bir banka hesabına gönderilmesini istediğinizde bunu Wise ile son derece kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için önce üye olmalısınız.

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra Akbank hesabınızdan son derece kolay bir şekilde para gönderebilirsiniz. Şimdi gelin bu adımları hep birlikte inceleyelim. 

1- Wise ekranında yer alan ‘Send Money’ butonu para gönderme işlemini başlatmanıza yarar. Bu noktada göndermek istediğiniz tutar ve diğer detayları girmeniz gerekir. Bilgileri doğruluğundan emin bir şekilde girmeniz durumunda bir sonraki aşamaya Continue butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

2- Para gönderme işleminin bu aşamasında yurtdışına para göndereceğiniz hesabın bilgilerini girmeniz gerekir. Eğer Wise sistemi üzerinden bu hesaba para gönderdiyseniz kayıtlı alıcılar kısmından bu alıcının bilgilerine ulaşabilirsiniz. İşlem yapmadıysanız manuel bir şekilde girmeniz gerekir.  

3- Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra karşınıza gelen ekranda gerçekleştireceğiniz işlemlerin kısa bir özeti yer alır. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ‘Confirm’ butonuna tıklayarak işlemi onaylamanız gerekir. Bundan sonra ki aşamada ise ödeme seçeneği gelecektir.

4- Wise ile son aşamada yurtdışında göndereceğiniz para tutarı kadar ödeme gerçekleştirmeniz gerekir. Bu miktarı Kredi Kartı, Debit Kart, ya da doğrudan banka transferi aracılığıyla gönderebilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan hemen sonra Akbank’tan yurtdışına para transferi gerçekleşir. Akbank hesabınızdan gönderdiğiniz paranın yurtdışında alıcıya ulaşması yalnızca 1 iş günü sürecektir ve komisyon – kesinti de çok daha az olacaktır.

Peki bu sistem bunu nasıl başarıyor da bankanın kendi sisteminden bu işlemi gerçekleştirmekten daha ucuza geliyor?

Aslında cevabı çok basit. Kuruluş misyonu uluslararası para transferlerini ucuzlaştırmak ve kolaylaştırmak olan bu sistemde Wise size aracı oluyor ve işleminizin ülke içinde kalmasını sağlıyor. Şöyle ki siz Akbank hesabınızdan wise’ın Türkiye’deki hesabına para göndermiş oluyorsunuz.

Aynı şekilde Wise da sizin para göndermek istediğiniz ülkedeki hesabından alıcının hesabına para gönderiyor. Böylece ülkelere para giriş çıkışı olmadığı için sistem hem çok daha hızlı işliyor. Hem de çok daha ucuza geliyor.

Bu işlemi diğer bankalar için de uygulamak mümkün. Örneğin İş Bankası Yurtdışı para transferi konusunda da bir rehber hazırlamıştık.

Aynı şekilde parayı yurtdışından Akbank hesabına göndermek istiyorsanız yurtdışından IBANa para gönderme yazımızda da tüm detaylarıyla Wise ile para gönderme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şimdi hemen siz de üye olarak sistemi deneyebilir ve Akbank uluslararası para transfer işleminizi en ucuz ve hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.